top of page

GENİŞ AÇI "ASTROFOTOĞRAF TIMELAPSE" KURSU

Bu kurs, Geniş Açı Astrofotoğrafçılık alanında daha ileri seviyelere ulaşmak isteyenler için hazırlandı. Kurs kapsamında, kamera, lens, tripod ve video (timelapse) ekipmanlarının tanıtımı ve seçimi, çekim öncesi planlama, doğru ekipman kurulumu ve çekim ayarları, ardışık fotoğrafların işlenmesi ve fotoğraflardan video/timelapse oluşturma gibi ileri teknikler hakkında bilgi edineceksiniz.

Tarih
30-31 Ağustos 

1 Eylül 2024

Yer
Sandras Dağı, MUĞLA

Seviye
Orta İleri

Kurs Ücreti
Belirlenecek (KDV Dahil)

Kurs Süresi
3 Gece - 4 Gün

Kontenjan
Min. 5 - Maks. 15

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Ekipman Seçimi

Kursiyerlerimiz teorik eğitim süresince geniş açı astrofotoğrafçılık için öncelikli olarak kamera, lens ve tripod seçimi konusunda detaylı olarak bilgilenecek, uygun ekipman seçimi yapabilmek için dikkat etmeleri gereken kriterleri öğrenecek ve kullandıkları / kullanacakları ekipmanları daha iyi tanıyabilecekler ve timelapse çekimi için gerekli özel ilave ekipmanlar hakkında bilgi sahibi olacaklar. Bu sayede, kursiyerlerimiz yeni ekipman alırken almaları gereken ekipmanları detaylı olarak analiz edip doğru ekipman seçimi yapabileceklerdir.

 

Astrofotoğraf & Timelapse için Planlama

Teorik eğitim süresince kursiyerlerimiz samanyolu, takımyıldız fotoğraf çekimleri için kısa ve uzun dönemli olarak planlama yapabilecekleri yazılımları ve uygulamaları kullanmayı öğrenip, kullandıkları ekipmanlarına, çekim lokasyonlarına ve zamana göre fotoğraf planlamaları oluşturabileceklerdir. Uygulama aşamasında ise, kursiyerlerimiz önceden yaptıkları planlamaları sahada kesinleştirip, planlamasını yaptıkları kompozisyonlara hazır hale gelebileceklerdir.

 

Ekipman Kurulumu & Çekim

Teorik eğitim süresince kursiyerlerimiz öğrendikleri ekipman kurulumu, pozlama, zaman, fps ayarları ve timelapse sequence süreleri ayarları sahada Stellar Xperiences ekibinin desteği ile uygulayacaklar ve pratik beceri kazanabileceklerdir. Samanyolu ve takımyıldız fotoğraf ve timelapse çekimlerinde kamera içi çekim ayarlarını, intervalometre ve/veya kumanda kullanımı ve farklı çekim tekniklerini öğrenebileceklerdir. Uygulama aşamasında ise, kursiyerlerimiz öğrendiği bu ayarlar ile çekim yapma imkanı bulup, kamera içerisindeki gerekli tüm ayarlara hakim olmayı öğrenebileceklerdir.

Fotoğraf İşleme

Kursiyerlerimiz astrofotoğrafçılığın en önemli aşamalarından olan fotoğraf işleme ile ilgili farklı teknikler ve yazılımlar kullanabilecek, eğitim süresince kendi çekmiş oldukları fotoğrafları Adobe Lightroom ile timelapse oluşturmaya uygun bir biçimde işleyebileceklerdir. Kursiyerlerimiz sabit tripod ve/veya takip cihazlarıyla ardı arkasına çekilmiş fotoğrafların seri olarak nasıl işlenebileceğini ve kare geçişlerini nasıl yumuşatabileceği hakkında teorik bilgileri edinip, Stellar Xperiences ekibiyle beraber uygulayabileceklerdir. 

Timelapse / Video Oluşturma

Kursiyerlerimiz Adobe Premiere Pro ve LR Timelapse yazılımları hakkında teorik olarak arayüz eğitimi ve timelapse için gerekli iş akışını öğrenecek, ayrıca kurs süresince kendi çektikleri ardışık fotoğrafları statik ve dinamik hareketli timelapseler haline getirebileceklerdir.

KURS PROGRAMI

Cuma  
   
     

Gündüz   : Ekipman Seçimi Teori

                     Timelapse Planlama Teori

                     Timelapse İçin Çekim Ayarları Teori

Gece        : Timelapse İçin Çekim

Cumartesi
     

Gündüz   : Lightroom Panellerinin Tanıtımı

                     Premiere Pro Panellerinin Tanıtımı

                     Lightroom ile Ardışık Fotoğraf İşleme

                     Premiere Pro ile Timelapse Oluşturma

Gece        : Timelapse İçin Çekim

Pazar     
 

Gündüz:    LR Timelapse Kullanımı

                     LR Timelapse Uygulamalı Eğitim

                     Premiere Pro ile Timelapse Oluşturma
 

NELER GEREKLİ?

∙ DSLR veya aynasız dijital fotoğraf makinesi (Full Frame / APS-C)

 

∙ Geniş Açı Lens

(Full Frame; 35mm veya daha geniş) (APS-C; 24mm veya daha geniş)

 

∙ Tripod (tercihen başlığı sökülebilen ve ağırlık taşıma kapasitesi yüksek ve sağlam)

 

∙ Intervalometre (Kumanda - Pozlama, Çekim Aralığı ve Çekim Sayısı belirlenebilir modellerden olması gerekmektedir. Eğer kameranızın içerisinde entegre intervalometre var ise zorunlu değildir.)

∙ Yedek Batarya/lar

∙ Hafıza Kartları (Yedekli olması tavsiye edilir)

 

∙ Kafa Lambası (Kırmızı ışığı olan) ve yedek pil

 

∙ Kalın ve Sıcak Tutan Kıyafetler (Fotoğraf çekimleri gece yapılacağı için yaz mevsimi de olsa sıcaklık değerleri düşük olabilir)

 

∙ Trekking Botları (Kurs, fotoğraf çekim lokasyonlarında arazi koşullarında yürüme gerektirmektedir. Buna göre ayakkabı seçimi yapılması tavsiye edilir)

 

∙ Kişisel Sigorta (Stellar Xperiences başınıza gelebilecek olası kazalardan sorumlu değildir. Detaylar için Hüküm ve Koşullar kısmını inceleyiniz)

 

∙ Dizüstü Bilgisayar (İçerisinde Adobe Lightroom, Adobe Premiere Pro, LR Timelapse ve Stellarium programları kurulmuş şekilde hazır olmalıdır.)

KATILIM İÇİN

1. Hüküm ve Koşulları okuyunuz.

2. Hüküm ve Koşulları kabul ediyorsanız buraya tıklayarak Başvuru Formunu doldurunuz.

3. Formu doldurduktan sonra aşağıdaki hesap numarasına kurs bedelini yatırmanız halinde kaydınız alınmış olacaktır.Hesap Bilgileri:


Hesap Sahibi: Mustafa Aydın
IBAN: TR840006400000142980044475
İş Bankası Gölbaşı Şubesi
Şube Kodu: 4298
Hesap No: 0044475

KURALLAR

1. Kurs süresince herhangi bir alanda ateş yakmak yasaktır.
 

2. Doğaya kesinlikle çöp bırakılmayacak olup bu konuda katılımcıların azami dikkati göstermesi beklenmektedir. Her katılımcı kurs alanını terketmeden önce etraftaki tüm çöpleri toplamak ve alanı bulduğu gibi bırakmakla yükümlüdür.
 

3. Katılımcılar kurs programına uymak zorundadır.
 

4. Keşif ve fotoğraf çekimi yapılan alanlarda ekip halinde hareket edilmelidir ve katılımcılar belirlenen alanların içerisinde kalmalıdır.
 

5. Konaklama alanına dışarıdan yiyecek ve içecek getirmek yasaktır.
 

6. Gözlem ve fotoğraf çekim alanında kırmızı led ışık dışında ışık kullanılması yasaktır.
 

7. Teorik ve pratik eğitimler esnasında alkollü içecek tüketmek yasaktır

bottom of page